en fr
Search
Glenn Talent Management Glenn Talent Management

Artist>Ellen David

Ellen David

ACTRA / CAEA / UDA

Represented by Susan Glenn

To listen to this artist's voice work, please click here.

Film (Selected)

Iqaluit Benoit Pilon / Seville Pictures

Goon: Last Of The Enforcers Jay Baruchel / No Trace Camping / Caramel Films

Nine Lives Barry Sonnenfeld / VVS Films

Guibord s'en va-t-en Guerre Philippe Falardeau

Dominion Steven Berstein - Film Colony

Brooklyn John Crowley - Wildgaze Films

Pawn Sacrifice Ed Zwick - Gail Katz Productions

Goon Michael Dowse - No Trace Camping

Surviving My Mother * Emilie Gaudreault - Cinémaginaire

Barney's Version Richard Lewis - Serendipity Point Films

L'Audition Luc Picard - Cité-Amérique

Mambo Italiano Emilie Gaudreault - Cinémaginaire

Savage Messiah Mario Azzopardi - Muse Entertainment

A Walk On The Moon Tony Goldwyn - Miramax

Suspicious Minds Alain Zaloum - Trimark

Deadbolt Doug Jackson - Allegro

The Final Heist George Mihalka - Cleo 24

Aux Voleurs Ghyslaine Coté - Zann Productions

Stardom Denys Arcand - Alliance-Atlantis

Home Team Alan Goldstein - Monopolis

Heist David Mamet - Stolen Films

Dorian Alan Goldstein - 20th Century Fox

Afterglow Alan Rudolph - Park Bench Films

2001: A Space Travesty Alan Goldstein

Requiem For Murder Doug Jackson - Allegro

Fatal Affair Marc Grenier - Allegro

The Quarrel Eli Cohen - Atlantis

Mrs. Parker & The Vicious Circle Alan Rudolph - Park Bench Films

Rowing Through Masato Harada - Aska Films

By Womans’ Hand Pepita Ferrari - NFB

Love & Human Remains Denys Arcand - Cinémaginaire

Joyeux Calvaire Denys Arcand - Cinémaginaire

* ACTRA Award Winner

Television (Selected)

This Life Louise Archambault / Paul Fox / CBC

Strangers In My Home CMJ Productions

The Art Of More Steven Adelson / Muse / Crackle TV

First Response Philippe Gagnon - Incendo

18 To Life (Seasons 1 & 2) * Barzman, Pleszczynski - CBC

Still Life Peter Moss - CBC

Being Human (Seasons 1, 3, & 4) Canuel, Barzman, Pleszczynski - SYFY, Space

The Phantom Paolo Barzman - Muse Entertainment

Final Verdict Richard Roy - Incendo

Dr. Jekyll & Mr. Hyde Paolo Barzman - Muse Entertainment

Killer Wave Bruce Macdonald - Muse Entertainment

The Business * Phil Price - IFC, The Movie Network

Ciao Bella * Patrice Sauvé - Cirrus, CBC, Radio-Canada

Superstorm Julian Simpson - BBC

Moose TV Tim Southam - Showcase

Proof Of Lies Peter Svatek - USA

Last Exit John Fawcett - Forum Films, CTV

Naked Josh Tim Southam - Cirrus

Baby For Sale Peter Svatek - Lifetime

Rumeurs Pierre Théoret - Sphere Média

Largo Winch Joseph Scanlan - Motion International

Scent of Danger Peter Svatek - Animal Planet

The Stork Derby Mario Azzopardi - Muse Entertainment

In The Presence Of Mine Enemies Joan Micklin-Silver - Showtime

Wicked Minds Jason Hreno - TMN

Midnight Man L. Gordon Clark - Showtime

Sirens Giles Walker, Etc... - Telescene

The Mystery Files Of Shelby Woo Adam Weissman, Etc... - Nickelodeon

Everything To Gain Michael Miller - CBS

Random Encore Doug Jackson - Allegro

Urban Angel George Mihalka, Etc... - Telescene, CBS

Bouscotte Francois Coté - Radio-Canada

The Hunger Patricia Rozema - Scott Free, TMN

* Gemini & ACTRA Award Nominations

Theatre (Selected)

Travesties Nadya Jacob Tierney - Segal Centre

The St. Leonard Chronicles Elisa Roy Surrette - Centaur Theatre

God Of Carnage Veronica Roy Surrette - Centaur Theatre

Equus Dora Strang Domy Reiter-Soffer - Segal Centre

The Daily Miracle Elizabeth Guy Sprung - Infinitheatre

In Piazza San Domenico Isabella Roy Surrette - Centaur Theatre

The Carpenter Maria Gordon McCall - Centaur Theatre

After The Orchard Caroline Marti Maraden - NAC Ottawa

Mambo Italiano Anna Gordon McCall - Centaur, Elgin

Mom's The Word Barbara Wayne Harrison - Just For Laughs

Cyberjack Lola Michel Monty - La Licorne

Tit-Coq Rosie Michel Monty

Si J'Avais La Seule Possession* Donna Jean Fred Messier - Th. d'Aujourd'hui

Dancing At Lughnasa Rose Elsa Bolam - Centaur Theatre

The Substance Of Fire Sarah Antony Akerman - Centaur Theatre

Desire Bridget Micheline Chevrier - Lac Brome

Jest A Second Sarah Dennis Zacek - Shapshot

I Hate Hamlet Felicia Nicolas Pynes - Lac Brome

On The Verge Mary Nicolas Pynes - Lac Brome

Accidents De Parcours Johanna Michel Monty - Trans-Theatre

The Perils Of Persephone Skip Doug Beattie - The Piggery

The Heidi Chronicles Various Ilana Linden - Saidye Bronfman

Cat On A Hot Tin Roof Mae Maurice Podbrey - Centaur Theatre

Three Postcards K.C. Paulina Abarca - Centaur Theatre

Danton's Death Marion Stephen George - Th. Du Maurier

Extremities Patricia George Mihalka - Centaur Theatre

The Death Of Bessie Smith Head Nurse Terry Donald - Centaur Theatre

Marat/Sade Mad Animal Michele George - Th. Du Maurier

A Streetcar Named Desire Stella Larry Lewis - Adelaide Court

The White Devil Cornelia / Lawyer David Smukler - Adelaide Court

Pericles Thaisa M. George - Toronto Free Theatre

The Good Woman Of Setzuan Wife Pierre Lefevre - Banff Festival

* Nominated - Prix Des Masques

Training

Royal Academy Of Dramatic Arts - London, UK

Ecole Philippe Gaulier - Paris, France - 1987

MFA Theatre Performance - York University, Toronto - 1982-1984

BFA Theatre Performance - Concordia University, Montreal - 1978-1982

Warren Robertson Workshops - Montreal, QC

Banff School Of Fine Arts - Banff, AB - 1979-1980

  • Facebook
  • Twitter

© 2017 Glenn Talent Management Inc.